Poznajemy...

W dniach 21 – 24 sierpnia 2013 roku wspólnoty formacyjne naszego Zgromadzenia pielgrzymowały do miejsc związanych z naszą Założycielką Matką Kolumbą Białecką.

Pierwszego dnia pojechałyśmy pod nasz dawny klasztor w Rawie Ruskiej, który niestety mogłyśmy zobaczyć tylko z zewnątrz, po czym udałyśmy się do naszych sióstr w Żółkwi, u których się zatrzymałyśmy.

Następnego dnia rozpoczęłyśmy pielgrzymowanie po Lwowie od Cmentarza Łyczakowskiego, gdzie spoczywają Rodzice i obie Siostry naszej Matki Założycielki. Na Cmentarzu Orląt Lwowskich modliłyśmy się za tych, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny. Po opuszczeniu cmentarza udałyśmy się do centrum, gdzie zwiedziłyśmy kościół św. Marii Magdaleny, który był pierwszym kościołem parafialnym Białeckich. Spod kościoła wyruszyłyśmy do grekokatolickiej katedry św. Jerzego, po drodze zatrzymując się jeszcze przed budynkiem dawnej pensji sióstr Sacre Coeur, gdzie kształciła się Róża Białecka nasza Założycielka. Potem dotarłyśmy do katedry rzymsko-katolickiej, gdzie mogłyśmy pomodlić się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Byłyśmy również w katedrze ormiańskiej, którą zaczęto budować w 1364 roku. Wstąpiłyśmy też do kościoła Bożego Ciała, należącego kiedyś do ojców dominikanów. Następnym punktem naszej wycieczki był kościół poseminaryjny (ten, w którym nasza Matka spowiadała się u księdza Józefa Webera). Tam uczestniczyłyśmy w Eucharystii, którą każdego dnia o 16.00 sprawują nasi bracia dominikanie posługujący od niedawna we Lwowie. O. Mikołaj serdecznie nas przywitał, a po Mszy świętej wspólnie odprawiliśmy nabożeństwo różańcowe. Później podjechaliśmy jeszcze pod dawny klasztor i kościół Sióstr Sakramentek.

Trzeciego dnia udałyśmy się do Jaśniszcz, gdzie czekali na nas mieszkańcy i proboszcz grekokatolicki. W tutejszej cerkwi rozpoczęliśmy modlitwę i w procesji udaliśmy się na miejsce, gdzie stał dworek Białeckich, w którym przyszła na świat Matka Kolumba. Z Jaśniszcz pojechaliśmy do Podkamienia, dawnego klasztoru Ojców Dominikanów i Sanktuarium Maryjnego. Wracając już do Polski zatrzymałyśmy się jeszcze na chwilę w nowo wybudowanym kościele w Brodach.
Więcej informacji

W górę